Mantarlar ekolojik isteklerine uygun olarak kapalı, ısı ve nem durumu ayarlanabilen havalanması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilir. Mantarın istediği koşullar sağlandığında evin kullanılmayan bodrum, kiler gibi bölümlerinde, mağara tünel , galeri gibi yerlerde, atıl durumdaki ahır, samanlık , seraların ve soğuk hava depolarının boş devrelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Mantarı ticari olarak yetiştirme işi, onları bütün yıl boyunca üretmek ve yetiştirilecek olan mantarın türüne ve isteğine göre uygun şartları suni olarak hazırlamaktadır. Ticari mantar yetiştiriciliği ; binasından , kullanılan alet ve malzemelerine, kompost hazırlığından pastörizasyonuna, hasat ve bakımına kadar özelliği olan bir iştir.

Son yıllarda çok popüler olan kayın mantarı türleri tamamen organik ortamlarda hiçbir kimyasal madde ve gübre kullanmadan yetiştirilmesi, diğer mantar ve besin maddelerine göre değerini bir kat daha artırmaktadır.

Kültürü yapılan diğer mantarlara göre çevre koşulları bakımından daha az seçici olan ve ülkemiz koşullarına daha uygun olan kayın türü mantarlar hastalık ve zararlılara karşı dayanımı, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve örtü toprağı kullanılmaması üretimini kolaylaştırmaktadır.

Kayın mantarı üreticiliğinin en önemli özelliklerinden biriside üretim sonunda işletmeden atık kompost çıkmamasıdır. Üretimden çıkan kayın mantarı kompost'u, yüksek besin değerli, tamamen organik hayvan yemi veya çiçekçilikte gübre olarak kullanılmaktadır.

Kayın Mantarının diğer kültür mantarlarına göre bazı avantajları;

· -Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklıdır bu nedenle bakım masrafları düşüktür.

· -Yetişme ortamı ( Kompost) hazırlığında fermantasyona gerek olmadığı için kolay ve hızlı hazırlanması ayrıca selüloz ve lignini parçalayabildiklerinden orman ve tarımsal yan ürünlerin değerlendirilmesinde kullanılır

· -Düşük ve yüksek sıcaklıklara kolaylıkla adapte olabilmesi üretim maliyetlerini düşürmekte ve üretim riskini azaltmaktadır.

· -İçerdiği besin miktarının yüksek olması

· -Atık kompost'un hayvan yemi veya çiçek gübresi olarak kullanılması.

· -Ticari üretimi, çok yeni olmasına rağmen, ticari değeri yüksek olan ve hızla üretimi artan kayın mantarı, bu üretim avantajlarının yanında lezzeti ve doğal aromatik kokusuyla da dikkat çekmektedir.

İstiridye mantarının özellikleri ve yararları

100 gram istiridye mantarı 45,65 kaloriye sahip ve bünyesinde 8,9 mg kalsiyum, 1,9 mg demir, 17 mg fosfor, 0,15 mg vitamin B1, 0,75 mg vitamin B12 ve 12,40 mg vitamin C ihtiva ediyor

-Et ve baklagillere eşdeğer protein içeriğine sahip bulunuyor.

-İnsan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katı düzeyindedir.

-Tüm mantar türleri içerisinde en yüksek B1 ve B2 miktarına sahip

-Sebzelere nazaran 5-10 kat daha fazla" niasin" içeriyor

-Karaciğer hariç tüm et ve sebzelerden daha fazla "folik asit" içeriyor.

-Şeker ve tansiyon sorunu olanlara tavsiye ediliyor

-Düşük nişasta, yağ ve kalori içerdiği için obezite, şeker ve hipertansiyon hastalarıyla, çok az sodyum içermesinden dolayı nefrit ve kalp rahatsızlığı olanlar için tavsiye ediliyor.

-Tokyo ve Michigan üniversiteleri bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak tüketildiklerinde hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

-Yenilenebilir mantar türleri içerisinde sadece istiridye mantarı, kandaki kolestrol seviyesini düşüren " Lovastatin" adlı etken maddeyi içeriyor.

- Kan dolaşımını düzenliyor ve damar tıkanıklıklarını önlüyor

.- Tansiyona iyi geldiği doktorlar tarafından belirtiliyor.

- Aneminin düşmanıdır.

- İstiridye mantarının kolestrolü düşürücü özelliği tüm tıp dünyasında kabul görmektedir. Yağ oranı yok denecek kadar az olan bu tür mantarlar en sağlıklı diyet listelerinin başını çekmektedir.

- İstiridye mantarının bağırsakların daha düzenli çalışmasına büyük katkısı vardır.

- İçerisinde bulunan "Lentinian" adı verilen maddenin tümörleri azalttığı belirtilmektedir.

- Damar sertliği, Beyin Kanamaları ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

- Düzenli tüketimi ile çocukların gelişiminde büyük katkıları vardır.

- Yüksek miktarda C ve D vitaminleri içermektedir.

Dünyanın ileri gelen tüm tıp otoriterlerinin kesinlikle sürekli tüketilmesini önerdiği İSTİRİDYE MANTARI' nın faydaları saymakla bitmiyor.

Dünyanın birçok ülkesinin hemen her mutfağında yer edinmiş bu mantar çeşidini mutlaka düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.
 

Not : Michigan üniversitesi mantar araştırma bölümü raporlarından alıntıdır. İstenilmesi durumunda kaynak olarak üniversitenin web sitesi gösterilebilir...


  • Ürettiğimiz mantarlar ve kompostlarımız bir çok

    kalite belgesine sahiptir. Ülkemizde en yüksek kalitede ve standartlarda üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizi rahatlıkla kullanbilirsiniz. Belgelerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

  • İstanbulda her gün taze topladığımız yüzlerce kilo mantarı kendi araçlarımızla 14 ilçeye dağıtımını gerçekleştirmekteyiz. Sizde dağıtım ağımıza katılmak ve her gün taze mantarın sizlere ulaştırılmasını istiyorsanız size bir telefon mesafedeyiz.
  • Mantar üretmeye başlarken mutlaka yanınızda profesyonel anlamda destek almalısınız. Ayrıca nasıl ve nereden başlayacağınızı ve bu işe girdiğinizde nasıl ilerlemeniz gerektiği konularında eğitimlerde alarak hata yapma riskinizi sıfıra indiriyoruz.