İSO - 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ VE  İSO - 22000:2008 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ  belgelerine sahip olarak titizlikle üretilmektedir.

İstiridye Mantarı Kompost Özelliklerimiz ;

İstiridye ( Yaprak , Kayın, Kavak ) Mantarı doğada iğne yapraksız ve reçinesiz bir çok ağaçtan çıkmaktadır. Kültür altında bu mantar çeşidini yetiştirirken doğasının da bozulmaması için tüm dünya da olduğu gibi bizlerde KAVAK veya KAYIN ağacı talaşı, SAMAN ve KEPEK ana karışımları ile kompost üretmekteyiz. Bu hammaddelerin dışında kullanılan tüm maddeler mantarın öncelikle TADINI, görünümünü ve rengini bozmakta ayrıca raf ömrünü de çok kısa bir süreye düşürmektedir.

Saydığımız hammaddeler dışında kullanılan diğer materyaller UCUZ olduğu için özellikle anadolu illerinde küçük işletmeler tarafından tercih edilmektedir. İstiridye mantarını bilen ve tüketen bir kişi diğer materyaller ile üretilmiş mantarın tadının bozuk olduğunu hemen anlar.

Günümüzde japonya' dan hindistan' a, avrupa'dan amerika'ya kadar hemen her üretici istiridye mantarının tadını ve özelliğini bozmamak için halen talaş, saman ve kepek ana maddelerinden vazgeçmemiştir. Tüm dünyada en çok satılan 2.ci mantar türü olan istiridye mantarı için hiçbir üretici UCUZA kaçmamış ve kaçmamaktadır... Doğada ağaçlarda bulunan bu mantar türünü ağaç hammaddesi olmadan üretmek SENTETİK olarak üretmek demektir.

1 - Kompost ana karışımlarımız TALAŞ, SAMAN ve KEPEK' ten oluşmaktadır.

2 - Kullandığımız miselleri ana kültür olarak en kaliteli ve sertifikalı firmalardan almaktayız.

3 - Kompostlarımız 80 C'de 8 saat günlük 30'ar tonluk II fazlı 2 tesisimizde el değmeden ve hiçbir kimyasal kullanılmadan BUHARLA pastörize edilmektedir.Bu durum hastalık riskini sıfıra düşürmektedir.

4 - Kompost verdiğimiz müşterilerimize yazılı taahhüt ile mantar alım garantisi de vermekteyiz.

5 - Kompost verdiğimiz üreticilerimizi sürekli kontrol altında tutmakta üretimlerinde sürekli yanlarında olmaya dikkat etmekteyiz.

6 - Kompost pastörizasyonunu manuel, haşlama kazanlarda, sıcak su ile tencerelerde veya yığına kimyasal katarak ( insan sağlığı hiçe sayılmakta )yapmamaktayız. Buhar jeneratörleri ile pastörize odalarında son sistem pastörize etmekteyiz.

7 - Kompostlarımızda hiçbir kimyasal madde kullanılmaz ve mantar üretiminde de buna müsade ettirmeyiz.

8 - Kimseye farklı fiyat politikasıyla ürün satmamaktayız. Mantar alım fiyatlarımız üreticilerimizden kg/4 tl dir.

9 - Kompost poşet ölçülerimiz standarttır. 30 x 32 x 55 tir.

10 - Kompostlarımızdan alınan ürün daha fazla tazeliğini korur, raf ömrü fazladır. Rengi ve TADI doğadaki ile aynıdır.

11 - Kompostlarımız %60 ile %70 arasında nem değeri ile müşterimize gönderilir.

12 - Kompostlarımız üretim haneye konulduktan itibaren maksimum 25 gün içinde beyazlar, misel sarımını tamamlar. Toplamda 30 gün itibarı ile hasat'a geçilir. Ürünümüz garantimiz altındadır. BEYAZLAMAYAN KOMPOSTUMUZ OLURSA SORGUSUZ SUALSİZ DEĞİŞTİRİRİZ. Hatayı müşterimizde aramaz, müşterimizi suçlamayız. Müşteriyi suçlayarak hatayı karşı tarafa yükleyerek ticaret yapma zihniyetimiz yoktur. Kul yapısıdır, Kul hatasıdır deriz ve yeni kompostları bedelsiz veririz. Bizi firma olarak büyüten en büyük etkenlerden biride budur.

13 - Üreticilerimizle bir takvimde, bir program dahilinde çalışırız. Bir odanın hasatı bittiğinde yeni kompostları konulmak için ürünleri tesisimizde hazırlanmış olur. Oda döngüsüne bağlı olarak kompost teslim tarihini hiçbir zaman geciktirmeyiz.

14 - Kompost fiyatlarımız uygundur. Daha ucuz kompost daha ucuz hammadde ile olabilir...Ucuz kompost'un mantarı da, pazarda kendini belli etmektedir...

15 - İstanbulda istiridye mantarı fiyatları pazarlarda " dökme "12 tl ile 15 tl arasındadır. ( semtine göre değişmektedir. ) Marketlerde ise 13.90 ile 24.90 tl arasındadır.

16 - Mantar üretmemiş, mantar üretmek isteyen bir girişimci öncelikle mantar üretmesini bilmeli, sonrasında kompost üretmesini öğrenmelidir. Ekmek üretip satmak isteyen yeni birine un'u da üretmesini önermek kadar saçma bir şey olamaz. Mantar üretimi sırasıyla ; Misel üretmek, kompost üretmek ve komposttan mantar üretmek ile paraleldir. Bugün istiridye mantarı sektöründe : Türkiye'de AYNI TESİSİN İÇİNDE kendi misel laboratuar' ını kurmuş, kompost tesisini kurmuş mantar üretim hanelerini kurup' ta " ENTEGRE BİR TESİS OLMUŞ "mantar üreten bir firma yoktur. Bu durum misel üretenin mantar da üretmesi anlamına gelir. Bu durum kompost üreteninde mantar üretmesi anlamına gelir. Kısacası bu durum UN FABRİKASININ DA EKMEK FIRINI AÇMASI LAZIM, KENDİ BUĞDAYINI KENDİ TARLASINDA YETİŞTİRMESİ LAZIM olduğu anlamına gelir. Plastik hammaddesi üreticisi, plastik ürün üretmelimidir ? Herkes her işi tek başına yapabilir mi? Tüm dünyada her sektörün alt sektörü bulunmaktadır. Hammaddecilik denilen bir sektör olduğunu hatırlatırız. Ama büyük yatırımlar ile elbette ENTEGRE tesisler de kurulmaktadır.

17 - Fabrikasını görmediğiniz, tanımadığınız, üretimhanesini görmeyip güvenmediğiniz kişilerden kompost almayın, sadece bu işte uzmanlaşmış sizleri fabrikasında ağırlayıp tesislerini gezdiren üretici fabrikalara güveniniz. Biz anahtar teslim mantarhane kurmuyoruz. klima satmıyoruz. çadır satmıyor kompost ve mantarımızdan başka hiçbir ürüne garanti vermiyoruz. Çünkü biz sadece kompost ve mantar üretiyoruz. Biz klimacı değiliz. Demirci, askı sistemci, çadırcı, betonarmeci değiliz. Girişimcilerimize mantar üretim odalarında neler olması gerektiğini projelendirir, aldıkları ürünleri odalar içinde en doğru yerlere koymalarını sağlarız, kontrol ederiz, onaylarız.

ÜLKEMİZDE KENDİ KOMPOSTUNU KENDİN ÜRET DİYEREK GİRİŞİMCİYE 10 KİLO MİSEL SATMAYA ÇALIŞAN BAZI MİSELCİLER ONLARCA İNSANA ZARAR ETTİRMİŞLER VE SUÇLAMALARI KABUL ETMEYİP HEP ARADAN KENDİLERİNİ SIYIRMIŞLARDIR.

BU KOPYA MİSELCİLERE DİKKAT EDİP TUZAKLARINA DÜŞMEYİN...

Mantar üretmesini bilmeyen ama bu işi yapmak isteyen birine kompostunu da kendin üret demek kadar saçma bir şey olamaz...Öncelikle girişimci mantar odalarını yapıp mantarı üretmesini bilmelidir. Bu işi en iyi şekilde öğrenip büyüdüğünde elbette kompost üretimine de girilebilir.

Kültür mantarcılığında en ucuz maliyet mantar üretim odası hazırlamaktır. Kazancıda gayet iyidir. Misel satan bir firmayı aradığınızda size elbette kompostunu da üret diyebilir. Çünkü misel satmalıdır. Bu şekilde kompost üretmeye çalışıp ta başarılı olamamış ve zarar etmiş kişi sayısı da oldukça fazladır. 10 kilo misel satmak adına piyasada bazı miselciler kendi kompostunu üret deyip insanları zarara sokmaktadır. Bu konuda bir çok mağdur olmuş kişi firmamıza başvurmuşlardır. 10 tonluk kompostu kaç günde kaç kişiyle yaparsınız ? Kaç kişiyle paketlersiniz ? Bu konuda acemi olan müşterilerin aklına bu sorular gelmediğinden işe girdiklerinde pişman olmaktadırlar. Haşlama kazanlarda varillerde sıcak suda kaynatarak kompost pastörize etmek ne kadar başarılı olabilir ? Miselcilerin gazına gelipte bu işlere soyunan bir çok mağdur üretici şuanda tarafımızdan kompost alarak bu işe devam etmektedir. Masa başında 10 ton 100 ton kompost yapmak çok kolaydır. Masasında oturup 100 ton kompost yapan kişi sayısı ülkemizde çok fazladır.!!! Uygulamada bunu yapabilen kişi sayısı çok çok azdır...

********

1900 lü yılların başında kültür altına alınmış istiridye mantarı bugün tüm dünyada beyaz mantardan çok daha pahalı olduğu halde hakettiği yerdedir. Yani dünyanın en çok satılan 2.ci mantar çeşididir. Ülkemizde son yıllarda revaçta olan bu ürünün kendisini üreten, kompostunu üreten veya miselini üreten hiç kimse kendini MUCİT zannetmemelidir. Zira bu ürünler zaten tüm dünyada uzun yıllardır üretilmekte, ticareti yapılmakta ve afiyetle tüketilmektedir.

Marmara Mantar olarak tüm ekibimiz hiçbir kompost üreticisinin yanında çalışıp işi öğrenmedik. Önce mantar üretmeyi öğrendik. Sonra kompost üretmeyi öğrendik. Kurumumuzda çalışan ekibimiz arasında bir çok yabancı dil bilen personelimiz bulunmaktadır. Başta dünya mantarcılar birliğini ve diğer ülkelerdeki büyük üreticilerinde yaptığı yenilikleri anında takip ettik. Sorduk. Deneyerek yanılarak, çöpe mal atarak, çöpe para atarak ve çöpe 1 senemizi atarak bu işi başardık. Ama hiçbir zaman kendimize MUCİT demedik. Bu işi en iyi biz yapıyoruz da demedik. Elimizden geldiğince kurumsal ve profesyonel çalışarak üretici sayımızı gün geçtikçe arttırdık.

Bugün başta istanbul olmak üzere, kocaeli, adapazarı ve tekirdağ da toplamda 40 adet üretimciye hizmet vermekteyiz. 10 ton ile 25 ton arasında değişen 100 ü aşkın odaya yıllık toplamda 4 kez kompost tedarik etmekteyiz. Hali hazırdaki odalarımıza toplamda yılda 10.000 ton kompost tedarik ediyoruz. Bu rakam yeni girişimcilerinde ailemize katılması ile her gün daha da artmaktadır.

Şuanda kompost üretim kapasitemizin çok çok altında çalışmaktayız. Fabrikamızı her gün en az 200 yeni girişimci aramakta ve yüz yüze en az 20 girişimci ziyarete gelmektedir. Ülkemizde henüz yeni yeni tanınmaya başlayan istiridye mantarı geleceğinin ne kadar parlak olduğunu bu işi birazcık araştıran herkes görebilir.

Her zaman üretici olsun veya mantar satıcısı - alıcısı olsun bizimle temasa geçmiş herkese en doğru ve en düzgün bilgiyi verme gayretindeyiz. Mantar almak isteyenleri direkt üreticilerimize yönlendirmekteyiz. Üreticimizden mantarını ucuz alıp pahalı satma gayretinde de hiçbir zaman olmadık. Üreticiler ile toptancıları her zaman tanıştırdık. Pazarlıklarında orta yolunu buldurmaya birlikte çalışmaya teşvik ettik. Bir mantar alım talebi geldiğinde alıcı bilgilerini hemen üreticilerimize mail yolu ile iletmekteyiz. Şuanda tarafımıza gelen yurtiçi mantar alım talepleri günlük 6 tonu geçmiştir. Üreticilerimizden mantar alan toptancılar üretilen mantarlardan çok çok memnunlar. Mantar üretip, satmak için bir mantar toptancısını aradığınızda soracağı ilk şey kimin kompostunu kullanıyorsun? sorusu olur. Marmara mantar kompostu dediğinizde sizi geri çevirecek toptancı yoktur. Bu da bizim en büyük gurur kaynaklarımızdan birisidir. Türkiye de bizimle aynı işi yapan hiç kimseyi küçümsemedik aksine "onlardan da öğreneceğimiz çok bilgi vardır" karakterinde olduk.

"Bu iş yeni icat edilmediğinden" eski veya yeni bu işi yapan herkese saygı duyduk, hürmet gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Şunu hiçbir zaman unutmuyoruz ; Bu sektörde birlik olunursa Bugün Türkiye de "günlük 15 ton " üretilen istiridye mantarı 100 tonu geçecektir. Yakında istanbul da istiridye mantarı üreticileri derneği kurma planlarımızda var. Böyle bir kurumu oluşturduğumuzda devletimizden bir çok teşvik, hibe ve yardımlarda alabileceğimizi biliyoruz. Devletimizin tarım üretimine verdiği katkı bugün milyar dolarlar seviyesindedir. İnanıyoruz ki ileride istiridye mantarı üreticileri de bu desteklerden ve yardımlardan mahrum kalmayacaklardır. Birlik olunursa yurtdışından gelen bir çok talebe hep birlikte ancak cevap verebileceğimizi biliyoruz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına da kendimizi sürekli geliştirdiğimizi, yeniliklere sürekli açık olduğumuzu ve sürekli diğer ülkelerdeki üreticileri de takip ettiğimizi bir kez daha hatırlatırız.